(2015-10-09)

Kaip apsaugoti vaikus nuo gaisro

Per pirmuosius 8 šių metų mÄ—nesius gaisrai nusinešÄ— 6 nepilnamečių gyvybes, dar 9 vaikai buvo sužaloti, nors iki šiol tokių netekčių sparčiai mažėjo, rodo naujausia PriešgaisrinÄ—s apsaugos ir gelbÄ—jimo departamento prie VRM statistika.

Viena draudimo bendrovÄ—, bendradarbiaudama su PriešgaisrinÄ—s apsaugos ir gelbÄ—jimo departamentu prie VRM bei edukologe dr. AustÄ—ja Landsbergiene parengÄ— atmintinÄ™ tÄ—vams, kaip ir kada kalbÄ—tis su vaikais apie gaisro keliamus pavojus bei kaip užkirsti keliÄ… tokioms nelaimÄ—ms.

AustÄ—ja LandsbergienÄ—: papasakokite vaikams, kaip patys vos nesukÄ—lÄ—te gaisro

Per pirmuosius aštuonis šių metų mÄ—nesius gaisrai nusinešÄ— 6 nepilnamečių gyvybes, dar 9 vaikai buvo sužaloti, nors iki šiol tokių netekčių sparčiai mažėjo, rodo naujausia PriešgaisrinÄ—s apsaugos ir gelbÄ—jimo departamento prie VRM statistika. Reaguodama į tai, draudimo bendrovÄ— Seesam kartu su socialinių mokslų daktare AustÄ—ja Landsbergiene ir Vilniaus apskrities priešgaisrine gelbÄ—jimo valdyba aptarÄ— bÅ«dus, kaip išmokyti vaikus apsisaugoti nuo gaisrų pavojaus.

Dažniausiai kalbÄ—dami apie gaisrus, apie juos galvojame kaip apie tariamÄ… ir menkai tikÄ—tinÄ… situacijÄ…, tačiau realybÄ—je pasekmÄ—s labai skaudžios. Vien mÅ«sų bendrovÄ— šiemet per 8 mÄ—n. įregistravo 18 gaisro namuose įvykių, o bendrai per visus gyvavimo metus Lietuvoje jau išmokÄ—jome daugiau nei 6 mln. eurų gaisro žaloms atlyginti. Tačiau tai – tik turto nuostolių skaičiai, nes artimųjų netekties niekas neatlygins, o dar skaudžiau kalbÄ—ti apie nelaimes, paliečiančias vaikus“, – sako draudimo bendrovÄ—s Seesam Insurance AS valdybos narÄ— ir Lietuvos filialo vadovÄ— Brigita Elona BlavašÄiÅ«nienÄ—.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo „VaikystÄ—s sodas“ ir KaralienÄ—s Mortos mokyklos įkÅ«rÄ—ja dr. AustÄ—ja LandsbergienÄ— pateikÄ— patarimų, kaip apsaugoti vaikus nuo gaisrų, kaip juos mokyti ir kalbÄ—tis apie šiuos pavojus. Tačiau, anot jos, prieš imantis bet kokių veiksmų, pirmiausia vaikai turi matyti gerÄ… pavyzdį: „Gaisrų prevencijoje svarbiausias – pavyzdinis suaugusiųjų elgesys, nes vaikai mokosi stebÄ—dami savo idealus – suaugusiuosius.“

Vilniaus apskrities priešgaisrinÄ—s gelbÄ—jimo valdybos atstovÄ— Edita ZdanevičienÄ— pritaria A. Landsbergienei ir pabrėžia, kad bet kokios kalbos apie vaikų ugdymÄ… saugumo klausimais gali prasidÄ—ti tik tada, kai yra pasirÅ«pinta bendruoju saugumu: „PraÄ—jusiais metais gaisrų prevencijos žiniomis pasidalijome 460 mokymo įstaigų, tačiau kol namuose nebus užtikrintas visas įmanomas priešgaisrinis saugumas, mÅ«sų kalbos liks bevaisÄ—s. 2015-ieji – tragiški metai, gaisruose žuvusių vaikų skaičius itin padidÄ—jo.“

Seesam vadovÄ— B. BlavašÄiÅ«nienÄ— priduria, kad itin svarbu periodiškai tikrinti, ar elektros instaliacija ir šildymo įrenginiai namie yra techniški tvarkingi, o elektros tinklai – neperkrauti, ar evakuacijos keliai nÄ—ra užkrauti daiktais ir baldais. Ankstyvas pranešimas apie gaisrÄ… padeda išvengti didžiausių nuostolių, todÄ—l namie pravartu įsirengti gaisro aptikimo signalizacijÄ… ir, be abejo, turÄ—ti gesinimo priemones. Gaisrininkai taip pat primygtinai rekomenduoja šeimai sudaryti detalų gelbÄ—jimosi planÄ…, numatant kiekvieno nario veiksmus nelaimÄ—s atveju – nuo vaiko iki senelio.

Kitas esminis gaisrų prevencijos žingsnis, anot A. LandsbergienÄ—s, yra reguliarus ir nuoseklus kalbÄ—jimas: „Net suaugusieji, teoriškai puikiai žinodami „teisingiausiÄ…“ veiksmų sekÄ…, kritiniu atveju pasimeta, o kÄ… jau kalbÄ—ti apie vaikus. Gaisrų prevencijÄ… vaikams suprantama kalba bÅ«tina aptarti mažiausiai kartÄ… per 3 mÄ—nesius. Tiesa, svarbu suteikti ne vien teorines žinias, įtvirtinkite tai ir savo veiksmais – pamatÄ™ neteisingo elgesio pavyzdį, aptarkite su vaiku jo pasekmes, be to, vaikui matant sudrausminkite pažeidÄ—jÄ….“

Pasak A. LandsbergienÄ—s, pavojingų situacijų „repetavimas“ žaidimo forma padeda vaikams praktiškai mokytis saugaus elgesio: „Galite netikÄ—tai paklausti vaiko: „O kÄ… darytumei, jei dabar kiltų gaisras?“ Žaisdami šliaužkite žeme link durų, voliokitÄ—s „užsidegus drabužiams“. Vaikai imlÅ«s vaizduotÄ—s pratyboms ir, tikÄ—tina, tokias pamokas jie prisimintų nelaimÄ—s metu.“ E. ZdanevičienÄ— prideda: „Taip pat kartu su vaikais pabandykite dalykus, kuriuos jiems vieniems daryti draudžiama – tam, kad uždraustas vaisius netaptų saldesnis ir vaikai nedegtų laužo pasislÄ—pÄ™. Pavyzdžiui, kartu užkurkite židinį.“

A. LandsbergienÄ—s teigimu, vaikai taip pat itin įsimena šeimos narių bei draugų istorijas. „Mano vaikai mÄ—gsta istorijÄ…, kaip aš, bÅ«dama 7-erių metų namuose norÄ—jau jaukumo ir užsidegiau labai daug žvakių, viena iš jų nukrito ir uždegÄ— medienÄ… šalia židinio – vos nesukÄ—liau gaisro. Visada aptariame, kaip šioje situacijoje aš elgiausi. Kai istorija gyva ir tikra, vaikui pavojinga situacija atrodo daug realesnÄ— ir jis geriau įsimena reikalingų veiksmų sekÄ….“