OLWEUS patyčių prevencijos programa (2014-02-03)

Mųsų mokykla dalyvauja OLWEUS patyčių prevencijos programoje.

OLWEUS patyčių prevencijos programa – tai visai mokyklai skirta sistemingų pokyčių programa, veikianti trijuose lygiuose: mokyklos, klasės, individo.

Ši programa sukurta Norvegijoje, jos autorius – Bergeno universiteto profesorius Dan Olweus, daugiau kaip 30 metų nagrinÄ—jantis patyčių, smurto ir priekabiavimo temas. Programos įvertinimai rodo, kad per vienerius metus pogramoje dalyvaujančiose mokyklose Norvegijoje patyčių mastas sumažėjo 30-70%; pagerÄ—jo tvarka klasÄ—se ir išryškÄ—jo pozityvios nuostatos mokyklos atžvilgiu. OLWEUS programa yra įgyvendinama bendrojo lavinimo mokyklose, siekiant mažinti patyčių ir kitokio asocialaus elgesio apraiškas. Programos tikslas – mokyti visÄ… mokyklos personalÄ… atpažinti, pastebÄ—ti patyčias ir tinkamai į jas reaguoti, teikti pagalbÄ… mokiniui, mokytojui ir mokyklai. OPPP (Olweus patyčių prevencinÄ— programa) reikalauja ilgalaikių mokyklos bendruomenÄ—s bei mokinių tÄ—vų pastangų, darnaus darbo ir nuoširdaus, geranoriško tarpusavio bendradarbiavimo. Programos įgyvendinimo trukmÄ— mokykloje – 18 mÄ—n.

OLWEUS patyčių ir smurto prevencijos programos įgyvendinimo principai:

1.                   Patyčių intervencija – suaugusiojo atsakomybÄ— ir pareiga.

2.                   Nuoširdus pedagogų požiÅ«ris į mokinius, domÄ—jimasis mokinių veikla.

3.                   Teisingų ir tvirtų nepriimtino elgesio ribų nustatymas, tokio elgesio netoleravimas.

4.                   Kiekvieno mokyklos darbuotojo kompetencija - atpažinti patyčias bei gebÄ—ti tinkamai į jas reaguoti.

Siekiant šio tikslo mokykloje jau yra:

• sudarytas Patyčių prevencijos koordinacinis komitetas;

• išaiškintos pavojingos vietos mokykloje ir pagal tai pakoreguotas mokytojų budÄ—jimas;

• sudarytos Mokymosi ir Supervizijų grupelÄ—s (MSG).

Mokyklos koordinatorÄ— – socialinÄ— pedagogÄ— RÅ«ta PalaimaitÄ—-JuozaitienÄ—

MSG lyderiai: E. Čeplinskienė, R. Markovskaja, S. Valčiukienė, S. Kazlauskaitė, D. Bunevičienė, V. Marčiulynaitė, V. Martovičienė.

OLWEUS programos sÄ—kmÄ™ lemia mokyklos bendruomenÄ—s nariai – mokytojai ir kiti darbuotojai, kurie:

• kas antrÄ… savaitÄ™ susitinka ir 90 min.  mokosi, analizuoja patyčiųproblemas, teikia konstruktyvius pasiÅ«lymus patyčių sprendimo klausimais;

• stebi mokinius klasÄ—je ir už jos ribų; • aktyviai reaguoja į netinkamÄ… mokinių elgesį;

• individualiai bendrauja su patyčiose dalyvaujančiais moksleiviais, susitinka su tÄ—vais;

• kartÄ… per savaitÄ™ mokykloje vedamos teminÄ—s klasÄ—s valandÄ—lÄ—s, nukreiptos prieš patyčias.

Mokiniams skelbiama pagrindinÄ— OLWEUS patyčių prevencijos programos žinia – „MÅ«sų mokykloje nesityčiojama“.

Prieš patyčias nukreiptos klasÄ—s taisyklÄ—s:

• Mes nesityčiosime iš kitų.

• Mes stengsimÄ—s padÄ—ti tiems mokiniams, iš kurių tyčiojasi kiti.

• Mes stengsimÄ—s bendrauti su tais, kuriuos atstumia kiti.

• Jei sužinosime, kad iš ko nors tyčiojamasi, mes apie tai pranešime suaugusiems mokykloje ir/arba namuose.